Jak zrobić dobrą mieszankę

Mastering to ostatni etap procesu miksowania. Jest to proces remasteringu Twojego utworu, aby brzmiał profesjonalnie. Podczas masteringu używasz liniowo-fazowych EQ, limiterów, poszerzenia stereo i nasycenia taśmy, aby stworzyć czysty, wypolerowany i jednolicie brzmiący plik główny.

Jedną z najważniejszych rzeczy jaką możesz zrobić przed masteringiem swojej piosenki jest poświęcenie trochę czasu na jej odsłuchanie. Jest to nie tylko dobry sposób, aby uzyskać poczucie jego ogólnego brzmienia, ale także pomaga w podejmowaniu decyzji. Będziesz chciał uważnie słuchać każdego instrumentu i zanotować, które aspekty należy zmienić, aby poprawić ogólną jakość.

Miksowanie jest procesem dynamicznym. Oznacza to, że będziesz zmieniał poziom, ton i barwę każdego dźwięku, a także dodawał i usuwał elementy. Dobry miks powinien sprawiać wrażenie ekscytującego i spójnego. W zależności od tego, jak bardzo lubisz swoją muzykę, być może będziesz musiał podjąć wiele prób, zanim będziesz zadowolony z rezultatów.

Zanim zaczniesz miksować, musisz się upewnić, że Twoje ścieżki są dopasowane do ścieżki referencyjnej. Idealnie byłoby, gdyby ścieżka referencyjna miała podobne instrumentarium i klimat jak Twoja oryginalna ścieżka. Na przykład, jeśli pracujesz nad psychodeliczną ścieżką trance, będziesz chciał zacząć od referencyjnej ścieżki trance, która ma podobne instrumentarium, takie jak ścieżka perkusyjna lub syntezator.

Po zakończeniu miksowania utworu możesz użyć wtyczki pomiarowej, aby sprawdzić jego poziom. Jeśli Twój master jest zbyt cichy, dostosuj poziomy. Możesz również użyć analizatora graficznego, aby zbadać widmo częstotliwości swoich utworów. Wyższe częstotliwości pomogą zdefiniować Twoją ścieżkę, podczas gdy niższe częstotliwości ją zakotwiczą.

Mastering jest procesem czasochłonnym. Ale jeśli masz solidną ścieżkę referencyjną, świeży zestaw uszu i analityczne podejście do procesu, będziesz w stanie osiągnąć dopracowany master w krótkim czasie.

Jednym z najlepszych sposobów na upewnienie się, że robisz dobry miks jest nagranie ścieżki na monitorze studyjnym lub na komputerze. Dzięki temu sygnał będzie na tyle silny, że będzie mógł wybrzmieć. Dodatkowo, pozwala usłyszeć, czy jakieś fade’y są źle wykonane.

Dodatkowo powinieneś użyć filtra górnoprzepustowego, aby odizolować sygnały, których nie chcesz przepuścić. Następnie możesz użyć narzędzi korekcyjnych EQ dostępnych w twoim oprogramowaniu do nagrywania, aby skorygować wszelkie problemy z częstotliwością.

Mastering jest ostatnim krokiem przed wysłaniem dźwięku do wszelkich punktów dystrybucji. Musisz upewnić się, że masz dokładną częstotliwość próbkowania dla swojej matrycy, aby mieć pewność, że twoje nagranie brzmi prawdziwie na wszystkich systemach odtwarzania. Pamiętaj, że początkowy miks Twojego utworu będzie nieco cichszy niż ostateczny master, więc najlepiej zachować oryginalną ścieżkę z tą samą częstotliwością próbkowania.

Podczas masterowania swojego miksu, ważne jest abyś pamiętał, że tworzysz unikalny utwór. Słuchając uważnie swojego utworu i włączając własny gust do produktu końcowego, możesz zapewnić, że Twoja piosenka będzie rozpoznawalna jako hit.

Podobne tematy